Sauny infrared - prosty sposób na zdrowe życie

03.02.2012r.


 

Dlaczego podczerwień jest taka cenna?

 

Sauny na podczerwień to specyficzny rodzaj saun, w których nie występuje para i panuje stosunkowo niska temperatura powietrza dochodząca do około 60 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od tradycyjnych saun, ciepło emitowane jest z promienników podczerwieni, a nie z pieców.

Porównanie sauny infrared z tradycyjną sauną parową

Ze względu na niższą temperaturę, w tym typie sauny przebywać można znacznie dłużej (nawet do 40 minut) i praktycznie każdego dnia. Dodatkowym atutem jest również fakt, że z kąpieli termiczno-słonecznej mogą również korzystać dzieci i osoby starsze, dla których ciepłe promienie podczerwieni mają kojący wpływ na wszelkie zmiany reumatyczne, bóle stawów oraz poprawę samopoczucia. Korzystanie z kabiny podczerwieni zaleca są również sportowcom, którzy dzięki niej skutecznie rozgrzeją mięśnie przed treningiem i zmniejszą ryzyko bolesnych kontuzji.
Sauny na podczerwień, nazywane również saunami niskotemperaturowymi, sprawdzą się zarówno w gabinetach odnowy, centrach SPA, klubach fitness, jak i w każdym prywatnym domu, hotelach, gospodarstwach agroturystycznych czy ośrodkach narciarskich.

 

Jak działa sauna na promienie podczerwone?

 

Promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem magnetycznym mieszczącym się w zakresie długości fal pomiędzy światłem widzialnym a mikrofalami o długości fal w przedziale od 780 nm do 1 mm. Podobnie jak światło, energię tę można skupiać i odbijać. Ta forma energii nagrzewa przedmioty bezpośrednio poprzez konwersję, bez potrzeby nagrzania powietrza pomiędzy nimi a źródłem ciepła.

Działanie fal podczerwonych na skórę


Fale wytwarzane przez promienniki węglowe są bardzo zbliżone do widma słonecznego o długości fal 2000nm – 10000nm. Promienniki podczerwieni wykorzystane w naszych saunach to najwyższej jakości produkty o węglowym wypełnieniu. Nie są podatne na korozję ani wilgoć, wykazują się długą żywotnością, a powierzchnia emitowania podczerwieni jest większa niż w standardowych promiennikach.
Warto zwrócić uwagę także na aspekty ekonomiczne używania saun na podczerwień. Promienniki już po 20 minutach zapewniają optymalną temperaturę dla człowieka, kiedy piece w saunach klasycznych potrzebują do tego minimum 60 minut przy znacznie większym poborze prądu. Atutem jest również możliwość podłączenia sauny na podczerwień do gniazdka 220V oraz brak konieczności adaptowania specjalnego pomieszczenia.


Jak działa ciepło wytworzone przez promienie podczerwone?


Sukcesem działania sauny na podczerwień nie jest nagrzewanie ciała gorącym powietrzem, a ciepłem promieni podczerwonych, które są formą naturalnej energii słonecznej. Fakt ten ważny jest dla osób, które mają trudność z oddychaniem w tradycyjnych saunach. Promieniowanie podczerwone, zapewniające człowiekowi dobre samopoczucie i przywracające komfort fizyczny, od wielu lat wykorzystywane jest w ortopedii, fizykoterapii, rehabilitacji oraz medycynie sportowej. Ciepło wytwarzane w kabinie sauny na podczerwień jest bowiem identyczne z ciepłem wytwarzanym przez człowieka.
Zasady działania podczerwieni są proste: powoduje ona równomierne ogrzanie mięśni, jednocześnie nie powodując nadmiernego podniesienia temperatury otoczenia. Dzięki temu temperatura w kabinie sauny utrzymuje się na optymalnym dla człowieka poziomie, a układ oddechowy oraz serce nie ulegają przeciążeniu.


Zalety saun na podczerwień:

 • Podczas jednej sesji spalamy do 900 kalorii (odpowiednik 10 km biegu)!
 • Wzmacnia odporność organizmu
 • Pomaga w leczeniu wielu chorób skóry
 • Wzmacnia układ krwionośny
 • Skóra zostaje oczyszczona z toksyn i ma ładniejszy wygląd
 • Wyraźna redukcja cellulitu.
 • Zalecane przez lekarzy w leczeniu bólów mięśniowych, kontuzji, zwichnięć, chorób stawowych i zaburzeń krążenia
 • Redukuje napięcie stresowe
 • Trzykrotnie bardziej energooszczędna w stosunku do sauny konwencjonalnej
 • Do podłączenia sauny wystarczy gniazdo 230 V, pomieszczenie nie musi być w żaden szczególny sposób adaptowane
 • Są dwukrotnie tańsze od konwencjonalnych saun w zakupie i trzykrotnie tańsze w użytkowaniu

 Jak korzystać z sauny na promienie podczerwone?

 • Przed wejściem do sauny warto wypić dużą ilość wody mineralnej, najlepiej niegazowanej lub rozcieńczony sok wieloowocowy.
 • Warto wziąć ciepły prysznic, przyspieszy to proces pocenia się całego ciała.
 • Po sesji w kabinie na podczerwień warto odczekać 15 minut i dopiero po tym czasie wziąć zimny prysznic – głęboko rozgrzane ciało potrzebuje chwili czasu, aby wrócić do swojej normalnej temperatury.
 • Optymalny czas korzystania z sauny to 30 minut, jeśli jednak nie czujemy się komfortowo, można skrócić czas zabiegu.
 • Optymalna temperatura korzystania to 50ºC, jednakże ostatecznie jest ona uzależniona od indywidualnych preferencji użytkownika.
 • Nieodłącznym elementem zabiegu jest odpoczynek tuż po nim – w tym czasie należy uzupełnić płyny i pozwolić skórze swobodnie pooddychać.

 

Przedstawiliśmy najważniejsze informacje o naszych saunach, zapraszamy do zakupów.


wróć